Registration for ballet, contemporary, jazz, and stretch classes is now is open for the Fall Semester. High quality dance education. Small groups. Everyone is welcome!

Our Achievements

смотреть трейлеры фильмов 2013

Ticket to Broadway Nationals – Lancaster, PA 2017

Groups/Trios

ROUTINE

DIVISION

AGE CATEGORY

STYLE

TYPE

AWARD

Aventino

Competitive

Junior

Open

Group

Platinum

Pretty Girls

Competitive

Junior

Jazz

Group

Platinum

Got Your Number

Recreational

Junior

Jazz

Trio

High Gold


Solos

DANCER

ROUTINE

AGE CATEGORY

STYLE

DIVISION

AWARD

Victoria Mordvinova

Bang Bang

Teen

Open

Competitive

High Gold

Lina Ghasemi

Child’s Heart

Junior

Open

Competitive

Platinum

Nicole Vilkoff

How I Feel

Teen

Jazz

Recreational

Gold

Sasha Vilkoff

Non, Non, Non

Junior

Jazz

Recreational

High Gold

Alexandra Tulchinsky

Other

Teen

Open

Competitive

High Gold

Elizabeth Bouianovski

Peter Pan

Junior

Open

Recreational

High Gold

Romy Matushansky

Piece by Piece

Junior

Lyrical

Recreational

High Gold

Maria Kuzmenko

Unstoppable

Junior

Open

Recreational

High Gold

 

Ticket to Broadway Regionals – Watertown, NY 2017

Groups/Trios

ROUTINE

DIVISION

AGE CATEGORY

STYLE

TYPE

AWARD

Aventino

Competitive

Junior

Open

Group

2nd Place

Pretty Girls

Competitive

Junior

Jazz

Group

1st Place

Got Your Number

Recreational

Junior

Jazz

Trio

2nd Place

Scary Story

Recreational

Junior

Jazz

Group

1st Place

Viva la Vida

Competitive

Junior

Lyrical

Trio

5th Place


Solos

DANCER

ROUTINE

AGE CATEGORY

STYLE

DIVISION

AWARD

Lina Ghasemi

Child’s Heart

Junior

Open

Competitive

2nd Place

Nicole Vilkoff

How I Feel

Teen

Jazz

Recreational

5th Place

Sasha Vilkoff

Non, Non, Non

Junior

Jazz

Recreational

3rd Place

Alexandra Tulchinsky

Other

Teen

Open

Competitive

1st Place

Romy Matushansky

Piece by Piece

Junior

Lyrical

Recreational

2nd PLace

Maria Kuzmenko

Unstoppable

Junior

Open

Recreational

5th Place


Special Awards

DANCER

ROUTINE

AGE CATEGORY

STYLE

AWARD

Alexandra Tulchinsky

Other

Teen

Open

Miss Broadway (Most Entertaining Solo)

Lina Ghasemi

Child’s Heart

Junior

Open

Dance to Inspire

 

Aventino

Junior

Open

Sparkle in the Sky

 

Circle of Stars

  • Victoria Mordinova
  • Lina Ghasemi
  • Romy Matushhansky
  • Sasha Vilkoff
  • Alexandra Tulchinsky

Hit The Floor – Gatineau, QC 2017

Groups

ROUTINE

DIVISION

AGE CATEGORY

STYLE

TYPE

AWARD

Hall of the Mountain King

Competitive

Junior

Contemporary

Group

1st Place

Pretty Girls

Competitive

Junior

Jazz

Group

2nd Place

Viva La Vida

Competitive

Junior

Lyrical

Group

2nd Place

Orange Dream

Pre-Competitive

Junior

Open

Group

1st Place

Got Your Number

Pre-Competitive

Junior

Jazz

Group

1st Place


Solos

DANCER

ROUTINE

AGE CATEGORY

STYLE

DIVISION

AWARD

Lina Ghasemi

Child’s Heart

Junior

Lyrical

Pre-Competitive

1st Place

Nicole Vilkoff

How I Feel

Junior

Jazz

Novice

1st Place

Sasha Vilkoff

Non, Non, Non

Petite

Jazz

Novice

2nd Place

Alexandra Tulchinsky

Other

Junior

Open

Pre-Competitive

3rd Place

Elizabeth Bouianovski

Peter Pan

Junior

Open

Pre-Competitive

2nd Place

Romy Matushansky

Piece by Piece

Junior

Lyrical

Pre-Competitive

1st Place

 

Shine Dance Competition – Gatineau, QC 2016

Overall High score

Routine

Division

Age Category

Type

Award

Gravity

Pre-Competitive

Teen

Solo

1st Place Platinum

Hall of the Mountain King

Competitive

Junior

Group

1st Place Platinum

Baryinya

Competitive

Junior

Group

1st Place Platinum

 

Ticket to Broadway Regionals – Watertown, NY 2016

Pre Competitive Division

Dancer

Routine

Age Category

Type

Award

Alex Tulchinskiy

Apres Moi

Teen

Solo

1st Place Gold

Victoria Mordvinova

Deep Shadow

Teen

Solo

1st Place Gold

Elizabeth Bouianovski

Dream

Junior

Solo

1st Place Gold

Victoria Mordvinova

Gravity

Teen

Solo

1st Place Gold

Irina Kozhevnikova

New York New York

Junior

Solo

1st Place Gold

Romy Matushanskiy 

Hey Na Na Na

Junior

Solo

1st Place Gold

Maria Kuzmenko

Secret

Junior

Solo

1st Place Gold

 *

Orange Dream

Junior

Group

1st Place Gold

Competitive Division

Routine

Age Category

Type

Award

Hall of the Mountain King

Junior

Group

2nd Place High Gold

Pretty Girls

Junior

Group

2nd Place High Gold

Viva la Vida

Junior

Group

2nd Place High Gold

Overall High Scores

Routine

Division

Age Category

Type

Award

New York New York

Pre-Competitive

Junior

Solo

1st Place

Apres Moi

Pre-Competitive

Teen

Solo

1st Place

Gravity

Pre-Competitive

Teen

Solo

2nd Place

Deep Shadow

Pre-Competitive

Teen

Solo

3rd Place

Hall of the Mountain King

Competitive

Junior

Group

2nd Place

Orange Dream

Pre-Competitive

Junior

Group

4th Place

Special Awards

Routine

Age Category

Type

Award

Viva la Vida

Junior

Group

Dance To Inspire

 

Ticket to Broadway Nationals – Lancaster, PA 2016

Pre-Competitive Division

Dancer

Routine

Age Category

Type

Award

Alex Tulchinskiy

Deep Shadow

Teen

Solo

1st Place Gold

Elizabeth Bouianovski

Dream

Junior

Solo

1st Place Gold

Victoria Mordvinova

Gravity

Teen

Solo

1st Place Gold

Competitive Division

Routine

Age Category

Type

Award

Baryinya

Junior

Group

1st Place Platinum

Hall of the Mountain King

Junior

Group

2nd Place High Gold

Viva la Vida

Junior

Group

2nd Place High Gold

Showdown Results

Routine

Division

Age Category

Type

Award

Dream

Pre-Competitive

Junior

Solo

1st Place

Gravity

Pre-Competitive

Teen

Solo

3rd Place

Deep Shadow

Pre-Competitive

Teen

Solo

4th Place

Baryinya

Competitive

Junior

Group

5th Place

Special Awards

Routine

Age Category

Type

Award

Baryinya

Junior

Group

Ticket to Broadway – Jury Prize

Baryinya

Junior

Group

Fulfilled Performance 

 

Ticket to Broadway Regionals – Watertown, NY 2015

Overall High Scores

Routine

Division

Age Category

Type

Award

All that Jazz

Pre-Competitive

Junior

Solo

1st Place

Turn to Stone

Pre-Competitive

Junior

Solo

2nd Place

Deep Shadow

Pre-Competitive

Junior

Solo

4th Place

Mannequins

Pre-Competitive

Junior

Trio

5th Place

All that Jazz

Pre-Competitive

Junior

Group

5th Place

Baryinya

Competitive

Junior

Group

1st Place

Fairy Tale Land

Competitive

Junior

Group

2nd Place

School of Cool

Competitive

Junior

Group

4th Place

Special Awards

Routine

Age Category

Type

Award

Baryinya 

Junior

Group

Top Billing Award

 

учимся рисовать мастер класс по изо